Dziennik eksperta

Jak działa ludzka skóra? Budowa skóry i jej funkcje

Skóra jest największym organem człowieka, którego główną funkcją jest ochrona narządów wewnętrznych przed czynnikami zewnętrznymi, ale nie tylko. Jak wygląda budowa skóry? Jakie są funkcje skóry? Jak się starzeje i jak ją pielęgnować, aby długo cieszyć się jej dobrą kondycją i młodym wyglądem? Podpowiadamy!

Właściwości skóry

Skóra zajmuje ok. 1,5-2 m2 powierzchni całego ciała będąc największym organem naszego organizmu. Średnio u dorosłej osoby waży ok. 18-20 kg, a jej grubość waha się od 0,5 do 4 mm i jest uwarunkowana obszarem, w jakim leży – najcieńsza znajduje się m.in. wokół oczu, a najgrubsza warstwa skóry – na stopach. 

Nic więc dziwnego, że skóra jest narządem, któremu naprawdę należy się szczególna uwaga. Zwłaszcza że niekorzystne zmiany zachodzące z wiekiem dotyczą nie tylko jej wyglądu, ale też funkcji, przede wszystkim ochronnych. Nie da się powstrzymać tego procesu, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz zapewnić jej świeży, promienny wygląd w każdym wieku – poprzez nawilżanie, poprawę jędrności i elastyczności, ujednolicenie kolorytu.

Funkcje skóry 

Skóra przede wszystkim chroni nasze wewnętrzne narządy przed czynnikami mechanicznymi i chemicznymi, urazami czy drobnoustrojami – a szczególną rolę odgrywa w tym procesie naskórek i warstwa hydrolipidowa. Ale nie tylko. Skóra także:

 • poprzez obecność receptorów i włókien nerwowych bierze udział w odbieraniu i przekazywaniu bodźców ze środowiska zewnętrznego,
 • ma właściwości termoregulacyjne, chroniąc organizm przed przegrzaniem,
 • bierze udział w produkcji melaniny, naturalnego barwnika skóry, oraz w syntezie witaminy D,
 • reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, witaminową i tłuszczową człowieka.

Pełni też funkcję estetyczną – to właśnie jej wygląd wpływa w dużym stopniu na to, jak jesteśmy odbierani przez innych. Świeża, promienna, napięta i jędrna skóra – to marzenie kobiety w każdym wieku, które dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy łatwo spełnić!

Budowa skóry

W przekroju anatomicznym skóra jest zbudowana z trzech warstw:

 • naskórek (epidermis) – najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, pełniąca funkcję ochronną, złożona z pięciu warstw komórek (idąc od powierzchni skóry są to: warstwa rogowa, warstwa jasna, warstwa ziarnista, warstwa kolczysta i warstwa podstawna),
 • skóra właściwa (dermis) – warstwa środkowa, zbudowana z tkanki łącznej, jej głównym budulcem są włókna kolagenowe i elastynowe,
 • tkanka podskórna (subcutis) – jest najgłębszą warstwą skóry, zbudowaną głównie z tkanki tłuszczowej. Pełni funkcje podporowe, chroni przed urazami mechanicznymi, stanowi też magazyn energetyczny organizmu.

Warstwy naskórka 

Naskórek jest najbardziej zewnętrzną i najbardziej złożoną warstwą skóry. Składa się z 5 warstw – idąc od powierzchni w kierunku skóry właściwej są to:

 1. Warstwa rogowa (stratum corneum) – warstwa najbardziej wierzchnia, składająca się z keratyny, aminokwasów, lipidów i wody. Tworzą ją spłaszczone komórki pozbawione jąder, które ulegają całkowitemu zrogowaceniu i złuszczeniu w naturalnym cyklu odnowy skóry. 
 2. Warstwa jasna (stratum lucidum) – załamuje podwójnie światło, widoczna jest w bardzo grubym naskórku, np. na dłoniach i podeszwach.
 3. Warstwa ziarnista (startum granulosum) – zwykle utworzona jest przez 1-4 rzędy komórek. Zawierają one liczne ziarnistości keratohialinowe oraz lamelarne, zawierające prekursory naturalnego czynnika nawilżającego oraz lipidów wpływających na funkcje barierowe warstwy rogowej.
 4. Warstwa kolczysta (stratum spinosum)– to najgrubsza warstwa składająca się nawet z 12 rzędów komórek, które łączą się ze sobą za pomocą wypustek w kształcie kolców, stąd jej nazwa. Nadaje naskórkowi jędrność i spoistość, amortyzuje ucisk i rozciąganie. Powyżej tej warstwy zaczyna się proces keratynizacji.
 5. Warstwa podstawna (startum basale) – jest tworzona przez jeden rząd ściśle do siebie przylegających komórek. Każda komórka dzieli się na dwie, z których jedna przesuwa się ku powierzchni skóry, a druga ulega ponownemu podziałowi – warstwa ta pełni więc funkcję rozrodczą i to tutaj właśnie cały czas powstają nowe komórki naskórka. Znajdują się w niej również melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik skóry (melaninę).

Na samej powierzchni naskórka znajduje się ochronna warstwa hydrolipidowa – istotna z punktu widzenia pielęgnacji. Jest to mieszanina łoju, potu i lipidów pochodzących z komórek naskórka, która chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także zapobiega ucieczce wody z naskórka i tym samym z głębszych warstw skóry. W ten naturalny płaszcz hydrolipidowy wbudowują się też składniki aplikowane na skórę razem z kosmetykami. Ważne, aby miały one zdolność uszczelniania tej warstwy – jest ona bowiem bardzo podatna na uszkodzenia pod wpływem czynników mechanicznych czy chemicznych, co skutkuje przesuszeniem skóry, szybszym starzeniem się, skłonnością do podrażnień i zwiększoną wrażliwością.

Skóra właściwa

Skóra właściwa to środkowa warstwa skóry, zbudowana głównie z licznych włókien kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe, a także gruczoły potowe i łojowe. Od góry sąsiaduje z naskórkiem, a od dołu bez wyraźnej granicy przechodzi w tkankę podskórną. W skórze właściwej wyróżnia się dwie warstwy: brodawkowatą i siateczkowatą. 

Głównym składnikiem budulcowym skóry właściwej jest kolagen, który – otoczony włóknami elastynowymi – zapewnia skórze rozciągliwość i oporność na urazy, a także jędrność, gęstość i napięcie. Skóra właściwa jest odżywiana przez rozległą sieć małych naczyń krwionośnych, które dostarczają komórkom tlen, substancje odżywcze, hormony regulujące jej wzrost i metabolizm. 

Tkana podskórna 

To najgłębiej położona warstwa skóry, zbudowana przede wszystkim z tkanki tłuszczowej. Oddziela skórę właściwą od znajdujących się pod nią ruchomych struktur i narządów. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed nagłymi zmianami temperatury (termoizolacja) i urazami, amortyzacja wstrząsów oraz magazynowanie substancji zapasowych dla całego organizmu. 

 

Jak skóra zmienia się z wiekiem?

Skóra fizjologicznie starzeje się już od ok. 25. roku życia, wtedy bowiem zaczyna w niej ubywać kolagenu, głównego tzw. białka podporowego skóry. W procesie tym wyróżnia się:

 • starzenie endogenne (wewnątrzpochodne) – związane z wiekiem (tzw. chronostarzenie), zmianami hormonalnymi (starzenie menopauzalne), czynnikami genetycznymi,
 • starzenie egzogenne (zewnątrzpochodne) – zależne od czynników środowiska, przede wszystkim promieniowania UV (fotostarzenie), zanieczyszczeń środowiska czy codziennej pielęgnacji.

Uważa się, że czynnik genetyczny jest zaledwie w 20% odpowiedzialny za to, jak starzeje się skóra1. W 80% wpływ na to ma styl życia – czy chronisz skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, głównie promieni UV, czy odpowiednio się odżywiasz, czy pijesz wystarczające ilości wody, czy unikasz stresu, czy dostarczasz sobie odpowiednią dawkę snu, a także – co bardzo ważne – czy we właściwy sposób dobierasz kosmetyki do codziennej pielęgnacji.

Jak skóra zmienia się z wiekiem? Do głównych objawów starzenia należą:

 • utrata jędrności i elastyczności skóry,
 • zmarszczki i bruzdy (np. bruzdy nosowo-wargowe, lwia zmarszczka, zmarszczki palacza),
 • zmarszczki mimiczne (tzw. miostarzenie),
 • suchość skóry (ilość kwasu hialuronowego spada o ok. 50% między 25. a 50. rokiem życia2),
 • szorstkość naskórka (związana z nadmiernym rogowaceniem i ubytkiem lipidów),
 • przebarwienia (tzw. plamy starcze),
 • nasilony rumień i teleangiektazje (wraz z wiekiem łatwiej o pękające naczynka),
 • szary, zmęczony kolor skóry będący efektem złego odżywienia skóry, 
 • cienie i obrzęki pod oczami, u niektórych osób tzw. przepukliny tłuszczowe pod oczami,
 • ubytki objętościowe związane z zanikiem kośćca, tkanki tłuszczowej i ubytkiem kolagenu.

Jak dbać o skórę, by dłużej zachowała młodość?

Przyspieszone starzenie skóry jest spowodowane przede wszystkim wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska oraz nieodpowiedni styl życia (stres, śmieciowa dieta, zły dobór kosmetyków). Szczególnie groźne jest dla skóry długotrwałe narażenie na stres oksydacyjny wywołany wolnymi rodnikami i reaktywnymi formami tlenu, jakie powstają głównie pod wpływem promieniowania UV, smogu i dymu papierosowego. Niektórych z tych czynników trudno uniknąć, dlatego tak bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry, która powinna głównie skupiać się na odbudowie uszkodzeń, antyoksydacji, nawilżaniu i regeneracji. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj regeneracja bariery naskórkowej, która każdego dnia jest narażona na uszkodzenia, co nie tylko sprzyja szybszemu starzeniu się skóry, ale rozwojowi wielu innych problemów czy dermatoz, np. zwiększonej wrażliwości czy przesuszeniu.

Jak wybrać kosmetyki do codziennej pielęgnacji?

Różne rodzaje skóry wymagają nieco odmiennej pielęgnacji i pamiętaj, że rozpoznanie prawdziwych potrzeb jest tutaj kluczem do sukcesu. Niekoniecznie bowiem muszą się one pokrywać z twoim wiekiem metrykalnym – w zależności od tego, jak dbasz o skórę i jakie – w mniejszym stopniu – masz geny. Pamiętaj też, że niekoniecznie więcej znaczy lepiej. Twoja skóra nie potrzebuje skomplikowanych „ilościowych” składów ani wieloetapowej formulacji. Ważne jest to, aby składniki były dobrane starannie, w optymalnych stężeniach, i tak skomponowane, aby zapewniać synergię działania w bezpieczny i skuteczny sposób.

Chroniąc się przed szkodliwym wpływem środowiska na swoją skórę, pomyśl też… czy w zamian sama nie pogarszasz stanu planety (i swojej skóry!) poprzez wybór nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych np. z dodatkiem mikroplastików czy składników pozyskiwanych w sposób generujący duży ślad węglowy. Czytaj uważnie składy, zwracaj uwagę na opakowania kosmetyków.  

Możesz skorzystać z aplikacji do sprawdzania składów, np.: Kosmopedia, INCI Beauty lub Cosmetic Scanner.

Jeśli jesteś na naszej stronie i podobają ci się kosmetyki Ré el beauté, to znak, że troszczysz się o swoją skórę – zapewniając jej to, co najlepsze – bez szkodzenia naturze. Dziękujemy Ci za to!

1 Małgorzata Wilk- Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna; http://www.wbc.poznan.pl/Content/328210/index.pdf

2 Uitto J. Understanding premature skin aging. N Engl J Med 1997:337;1463-5.

Produkty RÉ EL BEAUTÉ

QUICKVIEW
DODAJ DO KOSZYKA
RÉ EL BEAUTÉ Serum Awakeness

SERUM

30 ml

600,00  z VAT or Subskrybuję i oszczędzam 15%

QUICKVIEW
DODAJ DO KOSZYKA
ASET30 RÉ EL BEAUTÉ MINI SET Awakeness_Packshot

MINI SET

3x15 ml i 1x5 ml

850,00  z VAT or Subskrybuję i oszczędzam 15%

QUICKVIEW
DODAJ DO KOSZYKA
KARTA PODARUNKOWA RE EL BEAUTE

eKARTA PODARUNKOWA

Od: 250,00 

QUICKVIEW
DODAJ DO KOSZYKA
AKN50 RÉ EL BEAUTÉ Night cream Awakeness_Packshot

KREM NA NOC

50 ml

650,00  z VAT or Subskrybuję i oszczędzam 15%

QUICKVIEW
DODAJ DO KOSZYKA
AKO15 RÉ EL BEAUTÉ Eye cream Awakeness_Packshot

KREM POD OCZY

15 ml

350,00  z VAT or Subskrybuję i oszczędzam 15%

QUICKVIEW
DODAJ DO KOSZYKA
AKD50 RÉ EL BEAUTÉ Day cream Awakeness_Packshot

KREM NA DZIEŃ

50 ml

650,00  z VAT or Subskrybuję i oszczędzam 15%

Może zainteresować Cię również

Beauty

Składniki aktywne w kosmetykach – jak działają na skórę?

Składniki aktywne wpływają na to, jak kosmetyki działają na naszą skórę. Czym dokładnie są substancje czynne stosowane do pielęgnacji skóry? Czy można je stosować długofalowo? Jakimi składnikami aktywnymi warto się zainteresować? Czy mogą hamować proces starzenia? Wyjaśniamy!

Beauty

Regeneracja skóry – dlaczego jest tak ważna?

Skóra codziennie ulega uszkodzeniom pod wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego w codziennej pielęgnacji tak ważna jest jej regeneracja, która spowalnia procesy starzenia – niezależnie od tego, jaki masz rodzaj skóry. Sprawdź, jak najszybciej zregenerować skórę i jakie kosmetyki są do tego najlepsze.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera,
aby zaoszczędzić 10% na pierwsze zakupy
Zapisując się do newslettera, potwierdzasz, że podane przez Ciebie informacje będą przetwarzane zgodnie z naszą Polityką prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.
Koszyk
Scroll to Top

CHCEMY NAGRODZIĆ TWOJĄ LOJALNOŚĆ

Korzyści z członkostwa w naszym programie lojalnościowym:

 • Możliwość wymiany punktów lojalnościowych na dowolne produkty
 • Możliwość zamówienia naszych produktów przedpremierowo
 • Prezent urodzinowy
 • Dni zakupu w których uzyskach więcej punktów lojalnościowych

Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla.